Trudne pytania o ciążę, czyli asertywność przy wigilijnym stole

Trudne pytania o ciążę, czyli asertywność przy wigilijnym stole

Święta to czas radości.

Właśnie teraz spotykamy się z rodziną, której nie widzieliśmy od dłuższego czasu, spędzamy czas przy stole pełnym okazji do rozmów. Niestety, bywa to też szansa na usłyszenie niezręcznych pytań.

Bolesne pytania przy wigilijnym stole

Często pytanie o ciążę, kolejne dziecko czy komentarze na temat liczby dzieci mogą być bolesne lub niekomfortowe, zwłaszcza dla par borykających się z problemami niepłodności lub niedawno doświadczających poronienia.

Warto pamiętać, że większość osób, zadając takie pytania, nie ma złych intencji. Często jest to zwykła ciekawość lub troska członków rodziny, którzy dawno się nie widzieli. Mimo to, możemy czuć, że prowadzenie takich rozmów podczas uroczystej kolacji może być nieodpowiednie. Co w takiej sytuacji?

Asertywność przy stole

Jeśli ktoś pyta o ciążę, warto znać różne sposoby reakcji, uwzględniające własny komfort i intencje. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie musimy opowiadać o szczegółach, jeśli tego nie chcemy. Niezależnie od swojej sytuacji, można użyć poniższych odpowiedzi:

Jeśli jesteś w ciąży i chcesz o tym powiedzieć:

Tak, jestem w ciąży. I bardzo się z tego cieszę.

Jeśli jesteś w ciąży, ale nie chcesz o tym rozmawiać:

Tak, faktycznie jestem w ciąży, ale wolałabym nie rozmawiać na ten temat.

Jeśli nie jesteś w ciąży, ale osoba pyta w sposób niezbyt delikatny:

Nie, nie jestem w ciąży.

Jeśli osoba zna trudne okoliczności Twojego życia i obawiasz się, że pytanie o ciążę może być bolesne:

Dziękuję za zainteresowanie, ale nie chcę rozmawiać o tym teraz.

Jeśli jesteś mężczyzną i zostajesz zapytany o ciążę:

Nie ma takiej możliwości, jestem mężczyzną. (Możesz odpowiedzieć żartobliwie)

Sama decydujesz i kiedy i jak chcesz odpowiedzieć na trudne pytania

Należy pamiętać, że odpowiedź na pytanie o ciążę zależy od naszych preferencji i komfortu osobistego. Nie zawsze musimy ujawniać swoje prywatne informacje, jeśli nie chcemy. Jeśli rozmowa staje się zbyt trudna, napięcie rośnie lub staje się zbyt emocjonalna, zaleca się przerwanie jej na chwilę. Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy w stanie kontynuować rozmowy w sposób konstruktywny, lepiej zakończyć temat. Niektóre dyskusje wymagają więcej czasu i przemyśleń, niż dostępne są przy świątecznym stole.

Dobre samopoczucie to klucz do asertywności przy świątecznym stole

Dlatego pamiętajmy, że w trakcie świąt ważne jest również zadbanie o swój sen, relaks, wypoczynek, dobre nastawienie. Odpowiednia ilość snu pomoże nam radzić sobie ze stresem i emocjami, a także cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Jeżeli będziesz wyspana, wypoczęta i pozytywnie nastawiona, będziesz w stanie lepiej kontrolować swoje reakcje na trudne sytuacje i cieszyć się każdą chwilą świątecznych spotkań.

Zdrowych, spokojnych i wypoczętych świąt! ????????

Życzy zespół poradni

autor Teresa Niewiadomska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *