Służyli zdrowiu i rodzinie cz. 1

Służyli zdrowiu i rodzinie cz. 1

Nie byłoby rozwoju wiedzy i poradnictwa ukierunkowanego na wsparcie rodziny, płodności, NPR, gdyby nie szczególne postaci XX wieku.

Zapraszamy do poznania tych, którzy szczególnie służyli zdrowiu i rodzinie.

Dr Wanda Półtawska (Duśka)

Urodzona 2 listopada 1921 w Lublinie, zmarła 24 października 2023 r. w Krakowie. Uczęszczała do szkoły Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. W czasie wojny była harcerką Szarych Szeregów, za co w 1941 r. aresztowało ją gestapo. Dostała karę śmierci i wywieziono ją do obozu koncentracyjnego. W Ravensbruck, gdzie poddawano ją eksperymentom medycznym. Na krótko przed końcem wojny została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe.

Postawiła na zdrowie, rodzinę, duchowość.

W 1951 r. ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie psychiatrii. W latach 1952-1969 była adiunktem w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Krakowie. Była profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej.  W 1967 r. zorganizowała Instytut Teologii Rodziny  przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata. W latach 1981-1984 wykładała w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II.

Trudne doświadczenia ją ukształtowały

Prowadziła badania tak zwanych dzieci oświęcimskich. W 1969 roku zwolniła się z Kliniki, aby poświęcić się przede wszystkim poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Przez 10 lat była radną Krakowa. 

W trosce o małżeństwo i rodzinę

Doktor Wanda Półtawska przez kilkadziesiąt lat pomagała młodym ludziom, małżeństwom oraz całym rodzinom osiągnąć szczęśliwe życie, prawdziwą miłość. Wskazywała jak postępować, aby być gotowym na przyjęcie prawdziwej miłości. Doradzała co robić, jeśli nie jesteśmy pewni już swoich uczuć. Uważała, iż prawdziwa, piękna miłość niestety nie spada z nieba, ale jest osiągnięciem ludzi. Kiedy zaczniemy rozumieć ją w ten sposób, okazuje się, że jest ona najtrudniejsza, lecz najtrwalsza w życiu człowieka. Wierna miłość wymaga wysiłku. Występowała przeciw aborcji i antykoncepcji, twierdząc, że to jest bardzo złe.  Działała jako obrońca życia od poczęcia, była zwolenniczką nierozerwalności małżeństwa. 

Służbę rodzinie poparła doświadczeniem życiowym

Autorka wielu książek o tematyce rodzinnej, m.in. Przed nami miłość, By rodzina była Bogiem silna, Eros et inventus! In vitro-zagrożona godność, Uczcie się kochać. Napisała dwie książki autobiograficzne, które stały się bestsellerami: Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich oraz I boję się snów- wspomnienia z obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Była matką 4 córek. Wielokrotnie odznaczona, między innymi Doctor honoris causa w Wirginii, Doctor honoris causa KUL, Order Orła Białego, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, Świadek Historii i wiele innych nagród.

Beata Kubera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *