O co chodzi w obserwacji cyklu?

O co chodzi w obserwacji cyklu?

Nie masz czasami wrażenia, że pewne rzeczy wydają się takie trudne, bo są po prostu nam obce i niedostępne? Warto jednak coś zgłębić i to nie dużym kosztem, by okazało się, że nie jest to tak skomplikowane, jak wyglądało na pierwszy rzut oka.

Tak samo może być z obserwacjami cyklu miesiaczkowego.

Co oznacza termin „obserwacja cyklu”?

Od strony medycznej można powiedzieć, że obserwacja cyklu to podstawowe badanie przebiegu naturalnego cyklu menstruacyjnego. Może ono być pomocne, a nawet niezbędne w diagnostyce zaburzeń organizmu kobiety. Czyli kobieta obserwując cykl, sprawdza, czy jej organizm funkcjonuje prawidłowo, czy są jakieś przeciwskazania do zajścia w ciążę, lub chce określić swoje dni płodne i niepłodne.

Dlaczego warto nauczyć się obserwacji cyklu?

Spotykam się z opinią, że obserwacja cyklu jest taka czasochłonna. Nie do opanowania, bądź nieskuteczna. Łatwiej wziąć pigułkę codziennie. Albo włożyć sobie wkładkę raz na 5 lat i mieć problem z głowy.

Niestety, kiedy okazuje się, że ten problem dopiero się zaczyna i jednak chcesz wrócić do tematu swojej płodności, znowu stoisz przed dokładniejszym poznaniem swojego cyklu.

Po co zwlekać i popełniać błędy kosztem twojego zdrowia? Warto już teraz zainwestować swój czas w swoje zdrowie prokreacyjne i lepiej przyjrzeć się, o co w tym w ogóle chodzi.

Komu potrzebne są obserwacje cyklu?

Każda kobieta może nauczyć się obserwacji swoich cykli, zarówna ta, która zaczyna miesiączkować, jak i taka, która planuje poczęcie dziecka. Ale też ta, która chce odłożyć poczęcie z ważnego powodu. Dotyczy to również kobiet, które właśnie urodziły.  Chcą zakończyć używanie antykoncepcji. A  nawet tych, które zbliżają się do swojej ostatniej w życiu miesiączki. Większa świadomość mechanizmów w naszym ciele, pozwala uniknąć nam pewnych zaburzeń organizmu, chorób czy innych niespodziewanych problemów, jak nieplanowana ciąża.

Na czym polega prowadzenie obserwacji cyklu?

Cykl miesiączkowy kobiety może być różnej długości u każdej z nas. Jedna dziewczyna może mieć cykl 23-dniowy, inna 28-dniowy, a jeszcze inna 38-dniowy. Każda kobieta ma w danym cyklu dni płodne i dni niepłodne. Nie wystarczy wiedzieć, kiedy zaczyna się i kończy krwawienie miesiączkowe, by określić z dużą precyzją dni płodne i niepłodne. Kobiety mają wyraźne objawy, które pomagają im to określić. Są trzy główne wskaźniki (markery) płodności, które wskazują w jakim momencie cyklu, czy w okresie płodnym, czy niepłodnym dana kobieta się znajduje.

Do wskaźników tych zalicza się podstawowa temperatura ciała, śluz szyjkowy, zmiany w szyjce macicy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak dobrze obserwować wskaźniki płodności, zapisz się na konsultacje online.

Śledź nasze publikacje na Facebooku lub Instagramie.

Wkrótce więcej szczegółów.

Zapraszam

Beata Kubera

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *