Obserwacje cyklu - wskaźniki płodności

Obserwacje cyklu - wskaźniki płodności

Obserwacje cyklu polegają na codziennej kontroli wskaźników płodności. Pisałam o tym w poprzednim artykule „O co chodzi w obserwacji cyklu?

Są trzy główne wskaźniki płodności. Czyli takie objawy, które występują w każdym cyklu, u każdej zdrowej kobiety na świecie.

Podstawowa temperatura ciała

Obserwacje cyklu zaczynamy od zakupienia dobrego termometru. Warto zaopatrzyć się w termometr elektroniczny, który ma pomiar do dwóch miejsc po przecinku. Zwykle nauczyciele NPR polecają termometr firmy Microlife. Może też być termometr cieczowy.

Podstawową temperaturę ciała należy mierzyć codziennie, jeszcze przed wstaniem z łóżka (po śnie nocnym lub spoczynku 1-3 godzin po pracy w nocy).

Istotne jest, by wyznaczyć sobie stałą godzinę pomiaru, najlepiej taką, o której wstajemy zazwyczaj do pracy. Dopuszczalny jest pomiar plus/minus pół godziny różnicy.

Jeśli wyjątkowo wstanie się później należy zmierzyć temperaturę, zaznaczając rzeczywistą godzinę pomiaru.

Trzeba jeszcze wybrać stałe miejsce pomiaru i nie zmieniać go w kolejnych cyklach. Można mierzyć temperaturę w pochwie, w odbycie lub pod językiem.

Pomiar zapisujemy od razu w odpowiedniej karcie, bądź w aplikacji dostosowanej do wybranej metody obserwacji (np. my.ctlife.eu).

Śluz szyjkowy

Drugim ważnym wskaźnikiem płodności jest śluz wytwarzany przez szyjkę macicy. Jego obecność to zazwyczaj kilka lub kilkanaście dni w cyklu. Jest kluczowym objawem płodności. Dlatego warto dobrze go obserwować. Wystąpienie śluzu w typowych cyklach oznacza z pewnością okres płodności. Śluz jest odżywczy dla plemników. To w nim plemniki osiągają ostateczną dojrzałość.

By dobrze prowadzić obserwacje śluzu, musimy skupić się na dwóch aspektach. Na tym, co odczuwamy (np.: sucho, wilgotno, naoliwienie, lub mokro) i na tym, co widzimy (np. rozciągliwy, kolor biały, przezroczysty, gęstość, lepkość, rwący się, obfitość).

Kiedy odczuwamy, że śluz się pojawia, należy przy okazji korzystania z toalety, zwracać uwagę, co widzimy na papierze, bądź bieliźnie.

Śluz jest konkretną wydzieliną mającą swoje charakterystyczne cechy.

O tym jak go prawidłowo obserwować. jakie są jego cechy, możesz dowiedzieć się podczas konsultacji online w naszej poradni.

Zmiany w szyjce macicy

Kobieta może samodzielnie wyczuć zmiany zachodzące w szyjcie macicy pod wpływem estrogenów. Szyjka jest trzecim z podstawowych wskaźników płodności. Ale o tym czy obserwować ten wskaźnik każda kobieta decyduje opcjonalnie. Zazwyczaj kobiety, które chcą wykonywać samobadanie szyjki są z tego bardzo zadowolone. Ponieważ badanie szyjki daje wyraźne informacje co do rozpoczęcie i końca płodności.

Badanie szyjki wykonuje się raz dziennie. Po czasie aktywności. Najlepiej wieczorem.

Szyjka w okresie płodności unosi się wyżej, otwiera i jej tkanka jest miękka jak płatek ucha. Poza płodnością jest szczelnie zamknięta, twarda jak czubek nosa i położona nisko w pochwie. Łatwiej wyczuwalna. Dlatego badania najlepiej uczyć się już po owulacji.

Nauczycielki w naszej poradni dokładnie wyjaśniają jak takie badanie dobrze prowadzić, aby było wiarygodne. I wygodne.

Czy prowadzenie obserwacji jest skomplikowane?

Na początku tak może się wydawać. Wskaźniki płodności, zapis na specjalnej karcie cyklu czy zasady interpretacji.  Jednak po kilku miesiącach, kiedy poznamy funkcjonowanie naszego organizmu zgodnie z rytmem płodności, obserwacja objawów wchodzi w codzienny nawyk. A nawet pomaga wyrabiać w sobie systematyczność i wrażliwość na sygnały wysyłane przez organizm. Sprzyja to zachowaniu zdrowego stylu życia, czy przygotowania do szczególnych okresów jak ciąża czy menopauza.

Dokładna wiedza na temat interpretacji wskaźników płodności oraz precyzja w stosowaniu związanych z tym zasad zwiększa skuteczność stosowania metody. Dlatego Tak ważny jest kontakt z doświadczonym nauczycielem metody, np. w naszej poradni online.

Więcej o tym czym są metody rozpoznawania płodności. Na czym polegają i czym się różnią w następnym artykule.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury i do kontaktu w naszej poradni.

Beata Kubera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *