Płodność po odstawieniu antykoncepcji

Płodność po odstawieniu antykoncepcji

Chcesz odstawić antykoncepcję hormonalną i zaplanować poczęcie? Wrócić do swojej płodności po używaniu antykoncepcji hormonalnej? A może masz jakieś objawy skutków ubocznych używania pigułek lub wkładek hormonalnych i chcesz zrezygnować z ich stosowania?

O czym trzeba pamiętać przed odstawieniem antykoncepcji

Bardzo ważne jest, aby planować poczęcie dziecka nie wcześniej niż 3 do 6 miesięcy po odstawieniu pigułek hormonalnych. Organizm potrzebuje tego czasu, by wróciły prawidłowe mechanizmy warunkujące płodność.

Co z płodnością po odstawieniu antykoncepcji?

W czasie regularnego stosowania tabletek hormonalnych, występują tzw. krwawienia z odstawienia, które nie są typowymi, prawidłowymi krwawieniami miesięcznymi. Produkcja hormonów przysadkowych (LH i FSH) jest hamowana. Jajniki są jakby w uśpieniu, a odbudowa błony śluzowej może następować bardzo wolno i nieregularnie.

Powrót płodności zależy od rodzaju stosowanych tabletek i czasu ich przyjmowania. A także wieku w jakim kobieta zaczęła brać tabletki antykoncepcyjne.

Po odstawieniu tabletek dwuskładnikowych płodność może wrócić później niż po jednoskładnikowych.

Cykle po odstawieniu antykoncepcji

Cykle po odstawieniu antykoncepcji mogą być krótkie, przedłużone, bezowulacyjne, z obfitymi krwawieniami lub krótką fazą poowulacyjną. Ponadto można doświadczyć zespołu niepękniętego pęcherzyka Graafa, braku korelacji pomiędzy skokiem temperatury, objawem śluzu i szczytem szyjki macicy. Śluz może być trudny do interpretacji. Może rozwijać się kilkakrotnie w trakcie w trakcie cyklu, tworząc tzw. fałszywy szczyt. Przez co faza płodności się wydłuża.

Od czego zacząć pom odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Przed odstawieniem antykoncepcji warto umówić się do lekarza Naprotechnologa, który doradzi, jakie badania warto wykonać. Poprowadzi odpowiednią diagnostykę i wsparcie organizmu.

Równie ważne są konsultacje u nauczyciela NPR, który pomoże w prowadzeniu i interpretacji cykli po odstawieniu antykoncepcji. Warto rozpocząć naukę jeszcze przed skończeniem ostatniego opakowania tabletek. Pomoże to od razu wejść w obserwacje cyklu i rozpoznać wszystkie nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić w pierwszych cyklach po odstawieniu antykoncepcji.

Pierwsze kroki z obserwacją cyklu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Aby prawidłowo odstawić antykoncepcję hormonalną należy wybrać opakowanie do końca i czekać na pojawienie się pierwszego krwawienia. Pierwszy dzień krwawienia traktuje się jako pierwszy dzień cyklu. Od tego dnia warto rozpocząć obserwacje cyklu. W takim cyklu i kilku kolejnych interpretujemy płodność od początku, aż do momentu, gdy obserwacja wskaźników pozawala na wyznaczenie końca płodności. W pierwszych cyklach ten okres płodności może być bardzo wydłużony.

Należy codziennie przed wstaniem z łóżka zbadać temperaturę ciała w wybranym miejscu (pochwa, jama ustna pod językiem lub odbyt). Obserwację śluzu powinno się zacząć od momentu ustania krwawienia po odstawieniu antykoncepcji.

Dieta po antykoncepcji

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej w organizmie występują niedobory, które odbijają się również na powrocie płodności i uregulowaniu cykli. Najlepiej wspomóc organizm suplementacją witaminami z grupy B, cynkiem, magnezem, witaminą D3. Te elementy diety są konieczne dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia. Poleca się zażywanie witaminy B6, która polepsza pracę układu nerwowego i krwionośnego. Warto spożywać naturalne związki pochodzenia roślinnego, jak soja, siemię lniane i nasiona roślin strączkowych, może być również korzystne.

Kobiety w trakcie brania antykoncepcji hormonalnej i po jej odstawieniu często doświadczają suchości w pochwie, dlatego ważne jest spożywania dobrej jakości olei jak olej z wiesiołka, oliwa z oliwek czy awokado.

Kontakt i pomoc po odstawieniu antykoncepcji

Jeśli chcesz odstawić antykoncepcję hormonalną i szukać wsparcia, aby zrobić z jak największą korzyścią dla organizmu, zapisz się na konsultację do naszej poradni online jeszcze przed odstawieniem tabletek.

Nasze nauczycielki NPR dokładnie wytłumaczą jak to dobrze zrobić i będą wsparciem podczas prowadzenia obserwacji w pierwszych cyklach po odstawieniu antykoncepcji.

Zapraszamy do naszej poradni online

Zapraszam do poznania mojej historii. Dlaczego odstawiłam antykoncepcję hormonalną i teraz uczę NPR.

Beata Kubera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *