„Nie mogłam zajść w ciążę, stosowałam antykoncepcję...”

„Nie mogłam zajść w ciążę, stosowałam antykoncepcję...”

Poznanie NPR nie było dla mnie istotne

Naturalne metody rozpoznawania płodności nie od razu pojawiły się w moim małżeństwie, mimo przygotowań w poradni rodzinnej przed ślubem. 

Brak dokładnej wiedzy na ten temat wzbudzał we mnie niechęć do poznania tej metody. Uważałam, że jest mi ona niepotrzebna, skoro na rynku jest tyle świetnych rozwiązań w tym zakresie. Nie miałam nawet ochoty sprawdzać, jak działa ta metoda. Zresztą obracałam się głównie wśród osób, które chwaliły sobie wszelkie inne środki kontroli urodzeń. Zatem poznawanie czegoś nowego nie było dla mnie istotne…do czasu. 

Czekanie na drugie dziecko i kryzys w małżeństwie

W 2007 r. pojawiło się nasze pierwsze dziecko, upragniona przeze mnie córeczka. Byliśmy już wówczas dwa lata po ślubie. Bardzo szybko zapragnęłam mieć drugie dziecko. Niestety, okazało się, że to nie jest takie proste. Nie mogliśmy zajść w drugą ciążę. Zaczął się bardzo ciężki okres w naszym małżeństwie. Nie dawało nam to spokoju, dlaczego mamy taki problem. Przecież jedno dziecko już było na świecie. Relacja między nami została wystawiona na próbę. Mieliśmy poważny kryzys małżeński. Ten problem odzwierciedlił się nie tylko na naszym pożyciu małżeńskim, ale na naszej więzi. 

Dziecko jest darem

Kiedy odnaleźliśmy problem, zrozumieliśmy, że dziecko jest darem, ale nie na zawołanie. Moja kobieca płodność jest mocno ograniczona. Postanowiliśmy, że trzeba w naszym życiu wprowadzić sporo zmian, w tym również w sferze intymnej, by nasze małżeństwo w ogóle przetrwało. 

Wkrótce, po dwóch latach starania się, narodził się syn. 

Życie z płodnością buduje jedność

Proces uświadomienia sobie i akceptacji naszej płodności oraz umiejętność życia zgodnie z  jej cyklem, wymagał od nas dużo cierpliwości i zaufania do siebie nawzajem. Owoce takiego stylu życia zaczęły pojawiać się jednak od razu. W ten sposób na nowo budowaliśmy głęboką Jedność Małżeńską. 

Zrozumieliśmy, że znajomość swoich wskaźników płodności, pomaga nam nie tylko żyć zgodnie z jej rytmem, ale również umacnia naszą więź małżeńską od strony emocjonalnej. Zaangażowanie nas obojga w tę metodę, dało nam poczucie wspólnoty i patrzenia w jednym kierunku. Oboje ponosiliśmy odpowiedzialność za to co działo się w naszej bliskości intymnej. 

Chciałam dać innym to, co otrzymałam

Moja ciekawość i skuteczność tej metody doprowadziła mnie na studia specjalistyczne, które dały mi możliwość zostania nauczycielem Naturalnego Planowania Rodziny w 2019 r. Od razu wstąpiłam także w szeregi Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR, którego członkowie założyli poradnię funkcjonującą zdalnie, co umożliwia kobietom z całego świata konsultacje w zakresie opanowania metody, a także innych zagadnień związanych ze zdrowiem prokreacyjnym. Jestem również pracownikiem tej poradni i zachęcam do kontaktu. 

NPR a antykoncepcja

Osobiście bardzo interesuje mnie wpływ antykoncepcji na zdrowie prokreacyjne kobiety. Pomagam paniom interpretować swoje wskaźniki płodności po odstawieniu antykoncepcji i wspieram w powrocie do życia zgodnie z jej rytmem naturalnego cyklu. Chętnie dzielę się tą wiedzą, gdyż wniosła wiele dobrego do mojego małżeństwa.

Zapraszam na konsultację

Beata Kubera

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *