Czas menopauzy - co warto wiedzieć

Czas menopauzy - co warto wiedzieć

Przychodzi taki czas w życiu kobiety, kiedy naturalne procesy przygotowują ją do ostatniej w życiu miesiączki czyli menopauzy. Płodność się kończy. Zaczyna się wygaszanie czynności jajników. Średnia wieku menopauzy określana jest na 49-50 rok życia. Okres poprzedzający ten fakt nazywamy premenopauzą. 

Czas przygotowywania się organizmu do ostatniego krwawienia miesiączkowego jest kwestią indywidualną. Może trwać od 3 do nawet 10 lat. Kobiety doświadczają wówczas szeregu różnych zmian w obszarze zarówno fizycznym jak i psychoemocjonalnym.

Od czego zależy nadejście menopauzy

Wraz z upływem czasu potencjał płodności kobiety maleje. Już po przekroczeniu 35 lat pojawia się utrata pęcherzyków jajnikowych i zaburzony proces ich dojrzewania.

Na skutek starzenia się jajników i ich dysfunkcji na poziomie hormonalnym widoczne są zmiany długości cykli miesiączkowych. Zazwyczaj ulegają one skróceniu. Następnie mogą się wydłużać i stawać coraz bardziej nieregularne. Pojawiają się także plamienia śródcykliczne, przedmiesiączkowe. Częstsze są cykle bezowulacyjne.

Dolegliwości w okolicach menopauzy

Wielu kobietom towarzyszą bóle podbrzusza, zwiększona tkliwość i bolesność piersi, suchość pochwy i bolesne współżycie oraz spadek gęstości kości. Zachwiana równowaga hormonalna może także wpływać na zwiększenie masy ciała, zaburzenia snu, spadek libido, bóle głowy i stawów oraz często doświadczane uderzenia gorąca i nocne poty.

Zauważalne są zamiany psychoemocjonalne. Pojawia się rozdrażnienie i płaczliwość, ataki paniki. A nawet stany depresyjne. Pogorszeniu ulega pamięć i zdolność koncentracji. Te problemy często zbiegają się z trudnościami w relacjach. Dlatego tak ważna jest świadomość pojawiania się takich objawów. Ale także odpowiednie wsparcie, przede wszystkim na poziomie relacji z najbliższymi. 

Warto zadbać o wsparcie

Czas klimakterium, menopauzy jest czasem bardzo złożonym i niejednolitym. Każda z kobiet w bardzo indywidualny sposób będzie go przechodzić. Nasilające się objawy wpływające na dyskomfort życia mogą wymagać konsultacji z odpowiednimi specjalistami – lekarzami, fizjoterapeutami, dietetykami oraz nauczycielami naturalnych metod rozpoznawania płodności. 

Dlaczego ważna jest obserwacja cykli

Prowadzenie obserwacji swoich cykli miesiączkowych pokazuje zachodzące zmiany w funkcjonowaniu układu rozrodczego. Pomaga rozpoznać czego i w jakim stopniu dotyczą. Dzięki nim widoczne są nie tylko zmiany dotyczące miesiączkowania. Ale także zmiany długości poszczególnych faz cyklu. Ma to istotne przełożenie dla określania fazy płodności. Zauważalne są także cykle bezowulacyjne, krwawienia śródcykliczne, zmiany w ilości i jakości produkowanego śluzu z szyjki macicy oraz właściwe bądź zaburzone korelacje między wskaźnikami płodności.

Wiedza i świadomość w okresie menopuazy

Mając odpowiednią wiedzę i samoświadomość czekających zmian kobieta może się lepiej do nich przygotować. Wiedza daje możliwości reagowania na dokuczliwe symptomy. Jest to czas trudny i wymagający czas. Z drugiej strony pomaga uświadomić sobie jak ważna jest profilaktyka swojego zdrowia. Warto zadbać o racjonalną dietę. Specjalnie przygotowaną dla kobiet w okolicach menopauzy. Zapewniającą dostateczne zaspokajanie potrzeb organizmu i bogatą w fitoestrogeny. A także odpowiednią suplementację.

Zapraszamy do kontaktu

Menopauza to naturalny proces organizmu kobiety. Choć bywa trudny. Dlatego warto korzystać ze wsparcia.

Serdecznie zapraszamy Cię na konsultacje do naszej Poradni, gdzie wspólnie przyjrzymy się zmianom jakie mogą się pojawić w tym okresie. 

Od naszych doświadczonych nauczycielek NPR otrzymasz pomoc w interpretacji zmieniających się i zaburzonych objawów płodności. A także inne porady związane ze zdrowiem i relacjami.

Małgorzata Osińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *