Rozpoznanie zaburzeń cyklu na podstawie obserwacji

Rozpoznanie zaburzeń cyklu na podstawie obserwacji

Obserwacja cyklu nie tylko pomaga nam odpowiedzieć na pytanie: „Kiedy jestem płodna a kiedy nie?” Przede wszystkim pomaga nam odpowiedzieć na pytanie: „Czy jestem zdrowa czy nie?” Obserwując wskaźniki płodności możesz łatwo wychwycić zaburzenia cyklu, które świadczą o pogorszeniu zdrowia prokreacyjnego i ogólnego dobrostanu twojego organizmu. Karta obserwacji jest bardzo pomocna w diagnozowaniu zaburzeń w cyklu. Lekarzowi karta pomaga uzyskać informacje o zdrowiu kobiety, które byłyby trudne lub niemożliwe do pozyskania w inny sposób. Pozwala mu precyzyjnie zlecać badania np. hormonalne, zgodnie z fizjologicznym przebiegiem cyklu oraz prowadzić leczenie skorelowane z cyklem pacjentki.

Na co powinnaś zwrócić uwagę prowadząc obserwację cyklu?

Zaburzenia cyklu dotyczące długości cykli

Prawidłowa długość cyklu oscyluje pomiędzy 21 a 35 dni. Choroby i czynniki, które mogą wpływać na zaburzenia cyklu. W tym na prawidłową długość cykli to: zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, choroby tarczycy, endometrioza, niedomoga lutealna, przedwczesne wygasanie czynności jajników, nieprawidłowe funkcjonowanie osi podwzgórze – przysadka mózgowa, cukrzyca, anoreksja i bulimia, otyłość. Na długość cyklu może też wpływać szereg czynników zaburzających pierwszą fazę cyklu takich jak: stres, przeziębienie, stosowanie restrykcyjnych diet, podróż, leki, późne spanie, wiek kobiety.

Zaburzenia cyklu dotyczące miesiączki

Kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami cyklu dotyczącymi miesiączki?

Prawidłowa miesiączka to taka, która mieści się w przedziale 3 – 7 dni. Nie powinna być poprzedzona i nie powinna kończyć się brązowymi plamieniami/brudzeniami. Plamienia przed miesiączką mogą świadczyć o problemach z progesteronem. Długie, bolesne miesiączki ze skrzepami krwi, z tendencją do występowania biegunek mogą świadczyć o endometriozie.

Poza krwawieniami miesiączkowymi może pojawić się krwawienie śródcykliczne, ma ono miejsce w przypadku gdy wydłuża się faza estrogenowa. Jeśli zdarza się to rzadko, nie świadczy o niczym niepokojącym, natomiast jeśli pojawia się regularnie warto zdiagnozować przyczynę wydłużających się faz niższych temperatur.

Prawidłowe delikatne plamienia, które mogą pojawić się w cyklu to plamienia okołoowulacyjne  oraz plamienia implantacyjne, związane z zagnieżdżeniem się zarodka.

Zaburzenia cyklu związane ze śluzem szyjkowym

Śluz szyjkowy jest mocno zależny od poziomu estrogenów. Śluz rozwija się przez okres ok. 6 dni, od cech śluzu mniej płodnego do cech typu wysoce płodnego. Stosunkowo łatwo jest zaobserwować zaburzenia cyklu dotyczące ślzuu szyjkowego.

Przyczyną tzw. suchych cykli może być zbyt niski poziom estrogenów, nieprawidłowa czynność jajnika lub nieprawidłowa funkcja komórek gruczołowych szyjki macicy. Mogą też być następstwem chronicznego stresu, stosowania antykoncepcji hormonalnej, po zabiegach na szyjce macicy. Najbardziej banalną przyczyną braku śluzu jest odwodnienie. 

Natomiast stale występujący śluz szyjkowy może być związany z nadżerką, PCOZ, stanem zapalnym szyjki macicy lub pochwy. Śluz szyjkowy w kolorze szarawym lub zielonkawym oznacza infekcję.  

Zaburzenia cyklu – druga faza cyklu

Zaburzenia cyklu często dotyczą jego drugiej fazy, czyli fazy ciałka żółtego.

Prawidłowa druga faza cyklu powinna mieścić się w zakresie 14 +/- 2 dni (faza wyższych temperatur). Powtarzająca się skrócona faza lutealna cyklu świadczy prawdopodobnie o zbyt niskim progesteronie. Jest szczególnie niekorzystna w sytuacji planowania poczęcia dziecka, istnieje ryzyko poronienia.

Przedłużona faza lutealna (17 dni i więcej) sugeruje współistnienie torbieli czynnościowych jajnika. Stabilność długości fazy wyższych temperatur jest wykładnikiem zdrowia prokreacyjnego.

Zaburzenia cyklu, które pokaże podstawowa temperatura ciała

Pomiar podstawowej temperatury ciała może pokazać takie zaburzenia cyklu, jakich nie pokażą inne czynniki, a często nawet badania.

Wykres temperatury położony bardzo nisko np. na poziomie poniżej 36 stopni może oznaczać niedoczynność tarczycy. Natomiast wysokie temperatury  mogą świadczyć o nadczynności tarczycy.

Dokładna obserwacja własnego cyklu sprawia, że widzisz więcej i lepiej rozumiesz wiele aspektów związanych ze swoim zdrowiem. Szybciej wychwycisz zaburzenia w cyklu co pozwoli ci lepiej zadbać o własne zdrowie. Możesz zgłosić się do nauczyciela metody rozpoznawania płodności w celu nauczenia się prawidłowej obserwacji biomarkerów płodności. Nauczyciel uwrażliwi Cię na sygnały wysyłane przez Twoje ciało, przekaże wiedzę niezbędną do wychwycenia zaburzeń w cyklu. Pozwoli Ci to w porę zgłosić się do lekarza specjalisty i podjąć właściwe leczenie.

Dowiedz się więcej

Jeśli chcesz mieć pewność czy Twoje cykle przebiegają prawidłowo i nie ma w nich zaburzeń, rozpocznij obserwacje cyklu.

W naszej Poradni Zdrowia Prokreacyjnego znajdziesz odpowiednią pomoc i wsparcie.

Doświadczone Nauczycielki metody objawowo-termicznej podwójnego sprawdzenia odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące prowadzenia obserwacji cykli i identyfikowania zaburzeń cyklu.

Karta obserwacji jest może być cenną informacją najpierw dla samej Ciebie. A potem dla lekarza doświadczonego w odczytywaniu prowadzonych obserwacji.

Już dziś zapisz się na konsultację online, aby rozpocząć prowadzenie obserwacji lub skonsultować kartę z naszą Nauczycielką metody.

Justyna Grabek – Kozera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *