Jak dobrze przygotować się do ciąży? 7 najważniejszych rad.

Jak dobrze przygotować się do ciąży? 7 najważniejszych rad.

Czy do ciąży można się wcześniej przygotować?

Co jest istotne, na co trzeba wcześniej zwrócić uwagę, przygotowując się do ciąży?

Wybór właściwego czasu na powitanie małego człowieka w naszym życiu to tylko jeden z ważniejszych tematów, nad którymi warto się pochylić planując powiększenie rodziny. 

C

Nasz dzisiejszy świat dostarcza nam wielu udogodnień. Jednocześnie bardzo pędzi do przodu. Czas w przypadku starań o ciążę odgrywa bardzo istotną rolę. Dlatego warto wiedzieć jak dobrze przygotować się i zadbać o swoje zdrowie prokreacyjne. Aktywność w tym zakresie dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Bardzo dużo zależy od decyzji jakie podejmujemy w naszej codzienności. Od naszego stylu życia. Co pomaga, a co przeszkadza dobrze przygotować się do ciąży?

Dieta

Praca układu hormonalnego w dużym stopniu zależy od naszego odżywiania. Na naszych talerzach powinna dominować dieta dostarczająca wszystkie niezbędne makroskładniki odżywcze w odpowiedniej ilości i jakości oraz minerały i witaminy. Naszej płodności nie służą produkty wysoko przetworzone, dlatego im mniej dodatków do żywności tym lepiej. Aby przygotować organizm do ciąży warto zadbać o dostarczenie pełnowartościowego białka, węglowodanów, warzyw i owoców. Nie bez znaczenia pozostają też tłuszcze, które spożywamy. Tłuszcze nienasycone będą sprzyjały prawidłowym procesom w naszym organizmie. W przeciwieństwie do tłuszczy nasyconych, które mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób.  Jakość posiłku musi iść w parze z odpowiednią ilością. Zarówno nadwyżka jak i niedobory żywieniowe nie będą wsparciem dla procesów hormonalnych warunkujących naszą płodność. Zawsze też warto zasięgnąć porady specjalisty, który wskaże jaka dieta i ewentualna suplementacja będzie wskazana. Co oczywiście zależy od indywidualnych okoliczności zdrowotnych i planach prokreacyjnych.

Woda

Będąc przy diecie nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Woda jest głównym składnikiem większości procesów w naszym organizmie. Dlatego musimy zadbać o dostarczanie płynów stosownie do swojej wagi i aktywności fizycznej. Zbyt mała podaż wody obniża zarówno parametry męskiego nasienia  jak i ilość i jakość śluzu z szyjki macicy. A to są bardzo istotne wskaźniki naszej płodności. Zwracanie uwagi na ilość wypijanej wody i nawodnienie organizmu pomaga dobrze przygotować się do ciąży.

Aktywność fizyczna

W naszych codziennych wyborach powinniśmy także uwzględnić właściwe proporcje aktywności fizycznej. Niedobór jak i nadmiar może negatywnie wpływać na pracę układu hormonalnego, co może być przeszkodą w naszych staraniach o poczęcie. Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymywanie treningów, spacerów kilka razy w tygodniu w umiarkowanym wydaniu.

Redukcja stresu, sen, relaks

Dzisiejszy świat funduje nam dosyć często pośpiech i stres, którym się bardzo łatwo poddajemy. To zaburza nasz naturalny dobowy rytm, bo stres lubi się łączyć z niewłaściwą dietą i nieprzespanymi nocami. Zadbanie o redukcję stresujących sytuacji oraz wysypianie się powinniśmy potraktować jako jeden z ważniejszych czynników generujących stan naszego zdrowia. Niedosypianie osłabia nasz metabolizm i rozregulowuje układ hormonalny. Bez odpoczynku organizm zacznie bardzo szybko zwalniać i tracić siły.

Używki

Zdrowy styl życia wiąże się mocno z redukcją używek. Szczególnego znaczenia nabiera rezygnacja z tych “przyjemności”, które są obecne w naszym codziennym życiu. Palenie papierosów czy alkohol nie tylko osłabia nasze możliwości prokreacyjne. Bardzo mocno wpływa na zdrowie poczętego dziecka obniżając parametry jego zdrowia już na samym starcie.

Wizyty u specjalistów

Powyższe aspekty leżą głównie w gestii naszych codziennych i indywidualnych decyzji. Jednak tak istotna kwestia jak powołanie do życia nowego człowieka może wymagać kontroli zdrowia. Dlatego nie lekceważmy wizyty u specjalistów – szczególnie ginekologów, endokrynologów, andrologów, którzy w naszych indywidualnych okolicznościach zdrowotnych będą naszym przewodnikiem. 

Relacje

Możemy zadbać o wszystkie ważne aspekty związane z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Jednak one nie będą miały istotnego znaczenia jeśli w naszej codzienności nie zadbamy o prawidłowe relacje między sobą. Okazywanie sobie miłości, czułości i poczucia odpowiedzialności za siebie nawzajem daje nam siłę do działania. Daje poczucie bycia ze sobą w jedności w różnych okolicznościach życia. Nabiera to szczególnego znaczenia kiedy para doświadcza trudności na drodze starań o potomstwo. 

Dlatego nie bójmy się okazywania sobie bliskości, aby nasz świat dzisiejszy i ten zanurzony w planach rodzicielstwa nabierał pięknych kolorów. 

Zajrzyj do nas

Jeśli masz więcej pytań jak się dobrze przygotować do ciąży, zajrzyj do nas. Wszystkie jesteśmy mami i chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zapraszamy na konsultacje

Małgorzata Osińska

One Response
  1. Ciąża to ogrom zmian dla organizmu kobiety. Warto się do niej dobrze przygotować nie tylko ze względu na siebie. Ale także, a może przede wszystkim ze względu na dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *