Płodność można rozpoznać! Niepłodność można leczyć!

Płodność można rozpoznać! Niepłodność można leczyć!

Płodność męska jest stała, a kobieca cykliczna

Płodność to zdrowa, fizjologiczna funkcja organizmu! To czas, kiedy współżycie dwojga może zaowocować poczęciem dziecka. Można ją dosłownie zobaczyć! Jednak płodność pary warunkowana jest cykliczną płodnością kobiety. Mężczyzna, ze swoją płodnością pozostaje do dyspozycji minuta po minucie właściwie do schyłku życia i to niezwykle hojnie! W ejakulacie zdrowego mężczyzny są miliony plemników! Natomiast kobieta jest płodna cyklicznie od czasu, kiedy osiągnie dojrzałość płciową aż do menopauzy. W każdym cyklu miesiączkowym to z jej organizmu pochodzą wyraźne objawy (wskaźniki) płodności. Jeśli nauczy się obserwować te objawy płodności, jeśli nauczy się jak zaobserwowane objawy intepretować, będzie wiedziała kiedy jest płodność a zatem podjęte współżycie może zakończyć się poczęciem, a kiedy płodności nie ma i nie ma możliwości poczęcia dziecka. Małżonkowie mają wolną decyzję o podjęciu współżycia w oknie płodności, jeśli chcą poczęcia dziecka lub o powstrzymaniu się od współżycia w tym czasie jeśli aktualnie chcą odłożyć poczęcie, uniknąć go w bieżącym cyklu. Na dokładkę patrząc w kartę zaobserwowanego cyklu kobieta widzi czy jest prawidłowy czy też pojawiają się wykładniki zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, które trzeba pokazać lekarzowi i poprosić o pomoc.

Można rozpoznać objawy płodności

Jakie objawy płodności obserwuje się stosując metodę rozpoznawania płodności? Główne, czyli te w oparciu o które wyznacza się czas płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym to: śluz szyjkowy, a raczej zmiany w jego obrazie i odczuciu jakie daje w przebiegu cyklu, podstawowa temperatura ciała, a raczej jej zmiany na przebiegu cyklu i dodatkowo szyjka macicy dostępna w samobadaniu. Skąd biorą się objawy, wskaźniki płodności? Otóż w pierwszej fazie cyklu, przedowulacyjnie rośnie poziom estradiolu (to jeden z hormonów jajnika), a po owulacji mocno idzie w górę poziom progesteronu (drugi z hormonów jajnika, który utrzymuje wczesną ciążę jeśli dochodzi do poczęcia). Pod wpływem rosnącego poziomu estradiolu pojawia się w przedsionku pochwy estrogenozależny  śluz szyjkowy: początkowo mętny, gęsty, dający odczucie delikatnej wilgotności w przedsionku pochwy, a w miarę narastania poziomu estradiolu, przedowulacyjnie, śluz jest bardzo rozciągliwy,  krystalicznie przejrzysty, z odczuciem mokrości i naoliwienia. Ostatni dzień obecności takiego śluzu, tzw. szczyt objawu śluzu, to zwykle dzień owulacji. Po owulacji komórka jajowa bardzo krótko, bo nie więcej niż do jednej doby czeka na możliwość spotkania z plemnikiem, po czym obumiera…

Objaw śluzu

Skąd pochodzi śluz szyjkowy? Jaką pełni rolę? Otóż wydzielany jest przez komórki gruczołowe krypt szyjki macicy. Jeśli w czasie płodności dojdzie do współżycia, śluz estrogenozależny, który kobieta może zauważyć w przedsionku pochwy, otacza ejakulat złożony w akcie współżycia w środowisku pochwy, chroni plemniki przed kwaśnym i zabójczym dla nich środowiskiem pochwowym, w tym śluzie plemnik przechodzi proces uzdolnienia do zapłodnienia! Natomiast w czasie fizjologicznej niepłodności, wydzielany pod wpływem progesteronu gęsty śluz, dosłownie zamyka ujście szyjki macicy i zamyka plemnikom drogę do przenikania do jamy macicy i dalej do jajowodów. Zatem śluz szyjkowy, który kobieta może u siebie obserwować nie tylko jest sygnałem rozpoczętej i trwającej płodności ale też opiekuje się plemnikami i kieruje je na spotkanie z komórką jajową! 

Podstawowa temperatura ciała

A dlaczego metody objawowo-termiczne wymagają pomiaru podstawowej (porannej, śluzówkowej) temperatury ciała (PTC)? Ponieważ skok PTC i utrzymanie się na poziomie wyższym to informacja o tym, że odbyła się owulacja (że działa ciałko żółte, które jest źródłem progesteronu, a progesteron wpływając na ośrodek termoregulacji powoduje wzrost PTC). Potwierdzeniem faktu, że owulacja się dokonała jest skok podstawowej temperatury ciała i utrzymanie się tej temperatury na poziomie wyższym przez min trzy kolejne dni w stosunku do sześciu dni poprzedzających skok. Przebieg temperatur w cyklu dostarcza odpowiedzi na pytanie czy cykl jest owulacyjny i czy jest prawidłowy!

Jak prowadzone przez pacjentkę obserwacje cyklu pomagają lekarzowi? Lekarz może, patrząc w kartę cyklu, wiele się dowiedzieć. W oparciu o kartę cyklu może wykonać potrzebne mu, uzupełniające diagnostykę badania w odpowiednim czasie cyklu, może też prowadzić leczenie oparte o cykl i widzi czy na to leczenie organizm pacjentki odpowiada. 

Możesz nauczyć się poznawać siebie

Rozpoznawanie płodności jest fascynujące i zdrowe! Kobieta rozumie siebie, swoje ciało, a para może cieszyć się sobą, korzystać z dni fizjologicznej niepłodności w cyklu bez lęku o nieplanowane poczęcie dziecka! Lub przeciwnie, małżonkowie mogą zaprosić dziecko do swojego życia podejmując współżycie w oknie płodności! Gdzie można się nauczyć metody rozpoznawania płodności? Zapraszamy na stronę internetową Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR, które opiekuje się jedną z nich – metodą objawowo-termiczna podwójnego sprawdzenia. Można tam znaleźć ofertę kursu online metody (cykl spotkań z nauczycielem metody z pomocą materiałów edukacyjnych) lub w zakładce kontakt wyszukać osobę nauczyciela metody w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Nauczyciele dyżurujący w  Poradni Zdrowia Prokreacyjnego służą następnie pomocą w interpretacji obserwacji zapisanych w karcie cyklu i w wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości. Powodzenia!

Mirosława Szymaniak
biolog, instruktor NPR

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *