Owulacja – czas rozkwitu

Owulacja – czas rozkwitu

Czy owulacja to czas rozkwitu? Zdecydowanie tak, bo maleńki pęcherzyk jajnikowy przechodzi przez różne etapy, aby ostatecznie stać się dojrzałą komórka jajową w pełnej swej okazałości.

Najważniejszy dzień cyklu miesiączkowego to dzień owulacji. To właśnie wtedy organizm kobiety jest w pełni przygotowany na możliwość pojawienia się malutkiej istoty, która odmieni jej życie.

Owulacja to czas pełnej dojrzałości komórki jajowej, która jest gotowa na spotkanie z plemnikiem. Ale cały proces przygotowywania się do tych okoliczności rozpoczyna się dużo, dużo wcześniej. Malutka dziewczynka, która jeszcze rozwija się w łonie swej mamy, ma już w swoich jajnikach ogromny potencjał pierwotnych pęcherzyków jajnikowych zwanych rezerwą jajnikową, z których w przyszłości rozwiną się dojrzałe komórki jajowe. Ten potencjał sięga nawet miliona sztuk w momencie porodu, ale jednocześnie systematycznie bardzo szybko się obniża i w czasie dojrzewania sięga ok.400 tysięcy sztuk, a okresie swojej pełnej dojrzałości rozrodczej rezerwa jajnikowa jest jeszcze niższa.

W każdym cyklu miesiączkowym proces dojrzewania rozpoczyna kilka pęcherzyków jajnikowych, ale tylko jeden stanie się pęcherzykiem dominującym, który osiągnie pełną dojrzałość. Dojrzała komórka jajowa jest uwalniana do jajowodu, gdzie być może dojdzie do spotkania z plemnikiem. Jej żywotność to czas 24 godzin, ale jej zdolność do zapłodnienia jest jeszcze krótsza. Jeśli do spotkania z plemnikiem nie dojdzie, komórka jajowa zanika i organizm rozpoczyna swoje przygotowania do kolejnej miesiączki. Wszystkie te procesy następują pod wpływem działania odpowiednich hormonów.

Kobiety w okresie okołoowulacyjnym mogą odczuwać różnorakie symptomy, wskazujące na zbliżającą się owulację, np. ból owulacyjny, wzrost libido, tkliwość piersi, zmiany trądzikowe, wrażliwość na zapachy. Są to jednak objawy bardzo subiektywne i każda kobieta ma prawo odczuwać to inaczej lub wcale nie zauważać objawów związanych z owulacją. Jednak poza nimi u każdej kobiety w każdym cyklu występują symptomy, które bardzo trafnie określają okres owulacyjny – zmiany w podstawowej temperaturze ciała, obecność i rozwój śluzu z szyjki macicy oraz zmiany w samej szyjce macicy.

Kobiecy organizm tak się zachowuje i reaguje na różnorakie okoliczności, aby w tym okresie kobieta była w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Stąd czasami w obliczu czynników zakłócających prawidłowy przebieg cyklu może dojść do przyblokowania owulacji. Kobiety świadomie obserwujące swoje ciało widzą wówczas, że cały proces owulacyjny czeka na swój lepszy moment.

Owulacja jako czas pełnego rozkwitu ma także wymiar emocjonalny i psychiczny. Kobieta w okresie zmierzającym do owulacji odnajduje u siebie bogactwo różnorakich sił, które uzdalniają ja do podejmowania nowych wyzwań oraz działania w atmosferze optymizmu i pełniejszej aktywności. Właśnie wtedy objawia się całe piękno kobiecości, wdzięku i otwartości na drugiego człowieka. Tak jak kwiat zachwyca swoim kwitnieniem, tak kobieta zachwyca swoim urokiem szczególnie w okresie owulacyjnym. Pozwólmy sobie na dostrzeżenie i zaakceptowanie tego piękna ?

Jeśli chcesz poznać objawy wskazujące na owulację oraz nauczyć się ich interpretacji, to zapraszamy do kontaktu z nauczycielami w naszej poradni online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *