Miesiączka to nie wszystko

Miesiączka to nie wszystko

Pamiętasz swoją pierwszą miesiączkę? Większość kobiet pamięta datę (choćby w przybliżeniu) i okoliczności tego dnia. Każda z nastolatek przeżywa to wydarzenie na swój sposób. Dla jednych było to wydarzenie oczekiwane (bo koleżanki już mają), dla innych wypełnione lękiem (nie wiem co i jak) lub zaskakujące (co mam zrobić? To już?).

W dalszym życiu dużą wagę przywiązujemy do daty kolejnych miesiączek. Trzeba ją podać przy każdej wizycie u ginekologa. Na podstawie daty poprzednich miesiączek sprawdzamy regularność cykli, próbujemy przewidzieć kiedy nastąpi kolejna, po to, by zaplanować lepiej rozkład różnych czekających nas zdarzeń czy zadań. Na datach ostatnich miesiączek opierają się różne dostępne na rynku aplikacje, wyliczające „prawdopodobieństwo płodności w kolejnym cyklu”.

Lecz czy mamy wystarczającą wiedzę o tym kiedy miesiączka jest prawidłowa, a kiedy są powody do niepokoju czy do szukania pomocy lekarza.

A przede wszystkim jaka jest jej rola i miejsce w cyklu. Dlaczego czasem miesiączki są mniej bolesne, czasem bardziej, a czasem ból jest bardzo uciążliwy? Czy można jakoś zadbać o miesiączkę, aby zmniejszyć dolegliwości, czy intensywność i długość krwawienia? Pod względem hormonalnym miesiączka powinna być traktowana jako zakończenie cyklu. Ponieważ jest ona skutkiem zanikania ciałka żółtego i spadku poziomu hormonów. Jest swoistym „sprzątaniem po cyklu”, w którym nie doszło do poczęcia dziecka. Traktowana jest jednak jako początek cyklu ze względu na to, że łatwo od niej ustalić datę rozpoczęcia cyklu, dokładny czas jego trwania. Tak naprawdę rozwój wiedzy o cyklu jest stosunkowo krótki. Ma około 100 lat. A miesiączka zawsze była wydarzeniem łatwym do zaobserwowania, znajomym, uchwytnym. Siłą rzeczy była w centrum zainteresowania. Choć jednocześnie była pewnym tematem tabu. Tematem krępującym. Często obarczanym różnymi pejoratywnymi określeniami (te dni, kobieca dolegliwość, czy wręcz „ciotka”, „krwawa ciotka”, albo popularna dziś @).

Z jednej strony miesiączka jest zjawiskiem ważnym, a z drugiej strony mniej istotnym. Jak już było powiedziany jest „sprzątaniem” po cyklu. Czyli usunięciem przerośniętej śluzówki macicy (endometrium), niezdolnej już do implantacji (zagnieżdżenia rozwijającego się zarodka). Miesiączka jest „skutkiem” braku ciąży.

I tu warto się jej przyjrzeć. Np. jakiego rodzaju są krwawienia? Nie powinny być zbyt obfite (krwotoczne), zbyt długie (powyżej tygodnia u młodych kobiet, 5 dni u starszych), ani też zbyt krótkie (1-3 dni). Powinna być widoczna krew, a nie smolista, brudząca wydzielina. Przed i po miesiączce nie powinno być kilkudniowych plamień (kropel jasnobrązowych, różowych). Jeden dzień przed, do dwóch dni po krwawieniu jeszcze nie budzi niepokoju, ale więcej już tak. Każda utrzymująca się nieprawidłowość powinna być zdiagnozowana. Natomiast sama miesiączka nie jest kluczowym momentem w cyklu, choć tak to na co dzień wygląda. Kluczowym momentem jest jajeczkowanie. Cały cykl jest nakierunkowany na jajeczkowanie oraz na jego możliwych konsekwencjach, czyli poczęciu dziecka. Warto skupić się na cechach cyklu świadczących o przygotowaniu do tego wydarzenia oraz o jego skutkach. Np. to termin jajeczkowania ma największy wpływ na długość cyklu, a tym samym pośrednio na datę kolejnej miesiączki. Każda kobieta, która zdobędzie podstawową wiedzę z zakresu tzw. naturalnych metod rozpoznawania płodności jest w stanie samodzielnie obserwować objawy świadczące o tym przygotowaniu. Dalej objawy potwierdzające, że czas możliwy na jajeczkowanie już minął. Oraz jakie są skutki tego wydarzenia. Od jakości jajeczkowania zależy w dużej mierze rozwój ciałka żółtego oraz przebieg tzw. fazy lutealnej, a także termin i jakość kolejnej miesiączki.

I ta wiedza jest potrzebna każdej kobiecie na równi, a może bardziej niż wiedza na temat samej miesiączki. O fazach cyklu miesiączkowego i zmianach w nim przeczytać można w tekście „Co łączy kobietę z morzem?”. Wiedza na temat cyklu, jaką kobieta może zyskać dzięki prowadzeniu systematycznych obserwacji, to właśnie wiedza o zdrowiu prokreacyjnym i o tym możesz porozmawiać w poradni online. O prawidłowości (bądź nie) faz cyklu, objawów takich jak śluz szyjkowy. Zaburzeniach ogólnych organizmu, mających wpływ na płodność (przebieg cyklu, objawy, miesiączkę). Prawidłowa praca tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej, niedobory witamin, minerałów, ruch i świeże powietrze, schorzenia dotyczące narządów rodnych, antykoncepcja w różnych formach itp. Wszystkie te czynniki mają wpływ na płodność, cykl i ogólny stan zdrowia. A codzienna obserwacja objawów płodności w cyklu może być szczególnie pomocna do przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki zaburzeń i wdrożenia przez lekarza prawidłowego leczenia. Z drugiej strony przyczyniać się może do większej świadomości i troski o zdrowie ogólne i prokreacyjne.

Obserwacja cyklu to przyglądanie się sobie. Wsłuchanie w swój organizm. Rodzaj kontroli, ale i rodzaj więzi z samą sobą. Dodatkowo skutkiem prowadzenia obserwacji jest możliwość zaobserwowania naturalnych faz niepłodności i płodności w cyklu. Metody rozpoznawania płodności pomagają te fazy zinterpretować. Wiedzę na ten temat możesz zyskać, kontaktując się z nauczycielami w naszej poradni.

Miesiączka jest ważnym wydarzeniem cyklicznie powtarzającym się przez wiele lat w życiu każdej kobiety. Ale miesiączka, to nie wszystko. To dopiero początek cyklu. Chcesz wiedzieć więcej o sobie i swoim cyklu? Skontaktuj się z nauczycielami w naszej poradni.

One Response
  1. […] BurakJest źródłem magnezu, potasu, cynku, żelaza, fosforu, cezu i rubidu. Jest też bogaty w witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), C, A, E, K. Polecany szczególnie w przypadku anemii, problemu z kruchością naczyń krwionośnych. Warto by znalazł się w jadłospisie kobiet szczególnie tych w ciąży, karmiących piersią oraz zmagających się z obfitymi miesiączkami. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *